کلسیم کربنات معدنی

کلسیم کربنات در سه فرم کریستالی آراگونيت ، كلسيت و واترتیت وجود دارد ولی فقط كلسيت شكل مهم آن است . كلسيت ماده معدنی نرم با سختی ۳ موس است. کلسیت دارای چگالی ویژه ۲.۷ است و سفیدی قابل توجهی دارد به طوریکه در بعضی از کاربردها به صورت درصدی به جای تیتانیم دی اکساید استفاده می شود.

سطح بازی کلسيت با اسیدهای آلی و چرب می تواند وارد واکنش شود و سازگاری و پخش شدگی در پلیمر را بهبود دهد. فیلر اصلاح سطح شده جذب آب کمتری دارد و بر روی مورفولوژی پلیمر تاثیر دارد و از این رو خواص اصلاح کنندگی دارند.

کلسیم کربنات فوق ظریف برای بدست آوردن خصوصیات مکانیکی و همچنین کاهش قیمت در پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پی وی سی و … استفاده می شود. از جمله مزایای گرید پوشش دار شده آن می توان به افزایش و بهبود بهره وری با افزایش نرخ خنک شدن حباب و میزان ذوب در فیلم پلی اتیلن اشاره کرد همچنین باعث افزایش چاپ پذیری فیلم می شود .

رس چینی یا کانولين

کائولین دسته ای از ترکیبات آلومینیوم سیلیکات است و بیشتر به عنوان رس معدنی با رس چینی شناخته شده است .این ماده دارای چگالی ۲.۷ است  و رنگ آن سفید مایل به سبز است.

گروه هیدروکسل سطح کائولین می تواند با انواع مختلف عوامل اتصال دهنده واکنش دهد. به دلیل بارهای مثبت و منفی لبه و سطح کائولین ، می تواند جفت یون های مثبت و منفی را جذب کند و از لحاظ بازرگانی خیلی مهم است. سطح آن را به وسيله آمین های چرب هیدرو فوب می کنند.

کائولین می تواند باعث ديپلیمریزه شدن پليمر و هیدرو کلرزدایی از پی وی سی شود.

کائولین به عنوان فیلر در صنایع لاستیک سازی همچنین به عنوان تقویت کننده در حامل های مواد شیمیایی و تایر ، تسمه نقاله و …. استفاده می شود. کاربرد رس معدنی در صنعت پلاستیک کمتر است. به عنوانفیلر و  انتي بلاک در پلاستیک ها استفاده می شود.

هنگامی که کائولین را در کوره قرار می دهند کائولین کلسینه شده  یا متاکائولین تشکیل می شود و بصورت آمورف  در می آید.

کائولین کلسینه شده در پوشش کابل  ولتاژ پایین مورد استفاده قرار می گیرد. متاكائولین در پوشش کابل از جنس پی وی سی نرم ، پلی اتیلن فیلم و کابل لاستیکی ، لاستیک هایی که کاربردهای دارویی دارند استفاده می شود. در ترموست ها هم بعنوان مقاومت در برابر خراشیدگی و پایدار کننده شیمیایی استفاده می شود. کائولین کلسینه شده به وسیله سيلان  پوشش داده شود و به عنوان تقویت کننده در پلی آمید مورد استفاده قرار گیرد.

باریت

باریت با فرمول شیمایی BaSO۴ دارای چگالی ۴.۵ ( سنگین ترین کانی غیر فلزی ) دارای سختی ۳.۵ و از لحاظ شیمیایی خنثی است. سفیدی این ماده قابل توجه است و می تواند به عنوان جایگزین بخشی از پیگمنت سفید مورد استفاده قرار گیرد.

از این نوع کانی در پلیمرهای مختلف برای کاهش صدا استفاده می شود. همچنین در کاربردهایی که نیاز به مقاومت شیمیایی خیلی بالایی دارند استفاده می شود.

سیلیکا بلوری

سیلیکا بلوری بیشترین ماده معدنی روی زمین است و در همه جا دیده می شود. بالغ بر بیست نوع فاز بلوری سیلیکاوجود دارد که فقط به صورت جزنی در خواص فیزیکی با هم فرق دارند. اکثر این سیلیکاهای بلوری به صورت طبیعی وجود دارند ولی فقط تعداد کمی از آنها استفاده مهم و عمده در پلیمر دارند. از آنها می توان به کوارتز ، نوواسيت و کریستو بولیت اشاره کرد. کوارتز بیشترین استفاده را در پلیمر دارد. سختی آن ۷، چگالی آن ۲.۶ است. از این ماده می توان به عنوان آنتی بلاک و ضد خش کننده در پلاستیک ها و در لاستیک ها به عنوان تقویت کننده استفاده کرد.

کربن بلک (دوده )

کربن بلک از طریق سوختن ناقص هیدروکربن ، مانند نفت و گاز تولید می شود. سطح آن بشدت فعال است و گروه های اکسیژنی ، هیدروژنی و گوگردی در سطح آن وجود دارد که تشکیل گروه های اسیدی و بازی می دهد. این گروه ها می توانند با اکثر پلیمرها پیوند کووالانسی دهند. کربن بلک به عنوان تقویت کننده در تایر اتوموبیل استفاده می شود. از کاربرد دیگر آن می توان به استفادهبه عنوان فیلر رسانا ، رنگدانه ، و پایدارکننده نوری اشاره کرد.

هیدروکسیدهای معدنی ( آلومینیوم هیدروکسید و منیزیم هیدروکسید)

آلومینیوم هیدروکسید ماده ای سفید رنگ غیر سمی است که در بازها و اسیدهای قوی محلول است. چگالی آن ۲.۴ و سختی آن تقريبا ۳ است. این ماده ساینده نیست. از احيا اکسید آلومینیوم با  آلومینا تولید می شود. از این ماده به عنوان تاخیر اندازنده شعله به طور وسیع در پلاستیک ها استفاده می شود.

منیزیم هیدروکسید ماده ای سفید رنگ با چگالی ۲.۳۴ است که از واکنش آب با منیزم اکسید یا منیزم کلرید به دست می آید. این ماده به عنوان تاخیر اندازنده شعله به طور وسیع در پلاستیک ها استفاده می شود.

میکا

میکا دسته ای از آلومینیوم سیلیکات ها است که به سه فرم کریستالی موسکوویت، فلوگوپیت و ورمیکولیت وجود دارد.

میکا به عنوان تقویت کننده در  رزین های فنلی و پلی پروپیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

تالک

دسته دیگرای از ترکیبات سیلیکا تالک است. تالک نرم ترین ماده معدنی با سختی ۱ موس و چگالی ۲.۸ است.

اصلاح سطح برای تالک خیلی موثر نیست زیرا گروه های فعال زیادی را در سطح آن نمی توان یافت. تالک به عنوان فیلر و تقویت کننده به طور گسترده در اکثر ترموپلاستیک ها مخصوصا پلی پروپیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =